Klasik yayla çorbası tarifi Yayla çorbası nasıl yapılır

Şirin Gurme Yayla çorbası tarifi - Türk damak tadına göre klasik tarif

Yayla çorbası yaparken kullanılacak malzeme - 4 kişilik

6 çorba kaşığı pirinç
6 çorba kaşığı yoğurt
2 yumurta
3 çorba kaşığı un
2 bardak et suyu ya da tavuk suyu
3 bardak su
1 çorba kaşığı margarin ya da tereyağı
Yarım limonun suyu
2 çay kaşığı nane
1-2 sap maydanoz
Yeteri kadar tuz

Klasik yayla çorbası tarif nasıl yapılır

Yayla çorbası  yapımı, nasıl yapılır - Çorbalar

Pirinci ayıkladıktan sonra bir kevgire koyalım (Zaten ayıklanmış pirinç kullanıyorsak ayıklanmış pirinci bir kevgire koyalım) ve kevgiri akarsuyun altına tutup pirinçleri yıkayalım. Sonra süzülmesi için bir kenara koyalım.

Küçük bir tencereye (kuşaneye) 3 bardak su koyup kaynatalım. Su kaynayınca, suyu iyice süzülmüş pirinçleri, tencerede kaynamakta olan suyun içine atalım. Pirinçler iyice yumuşayıncaya kadar, suyu kaynatalım.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Porselen bir kaseye yumurtaları kıralım. Yumurtaları çırparken unu azar azar serpiştirerek çırpmakta olduğumuz yumurtaların içine katalım. Bundan sonra, çırptığımız unlu yumurtaya sırasıyla yoğurtla limon suyunu da katalım ve yarı sıvı bir hamur elde edelim.

Bu işler olurken derince bir tencerede et suyunu (veya tavuk suyunu) ısıtalım. Et suyu ılıyınca, bundan bir kaç kaşık alıp ekleyerek sıvı hamuru sulandıralım. Birkaç kaşık et suyuyla sulandırılmış olan sıvı hamuru azar azar tenceredeki et suyuna dökelim ve kaynayıncaya kadar devamlı olarak karıştıralım. Kaynayıp kıvama gelince iyice yumuşatılmış pirinci sıcak suyuyla beraber ilave edelim. Tencerenin kapağını örtelim ve bir taşım kaynatalım.

Bir tavada yağı (margarin ya da tereyağı) eritirken kıyılmış maydanozla ufalanmış kuru naneyi ve tuzu katalım; Bir iki defa karıştırıp kabı ateşten alalım ve çorbayı kaselere boşaltalım. Kızgın yağı kaselere döktükten sonra çorbayı hemen sofraya götürüp sıcak sıcak servis yapalım.

Tercihe bağlı olarak:
İsteyenler yağın içine küçük parçalara bölünmüş ekmek parçaları atarak yağı ve ekmekleri kızartabilir veya fırınlanmış ekmek parçalarını küçük parçalara ayırıp çorbaya katabilir. Ancak damak tadınıza uyup uymayacağını önceden deneyin. Kızartılmış ya da fırınlanmış ekmek parçaları katmak Türk damak tadına göre bizce daha hoş olur ama şart da değildir.

Afiyet olsun

Resimli yayla çorbası tarifleri terbiyeli çorba nasıl yapılır tarifi Çorba tarifleri çorbalar tarifler

Yayla çorbası resimleri nasıl yapılır tarifi Çorba tarifleri çorbalar tarifler

Yayla çorbası yemek tarifieri resimler tarif

Fotoğraflar: Belgin Elçioğlu

Tarifler: Şirin Gurme ekibi

DMCA.com

Sosyal medyada biz

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Twitter

Facebook

Pinterest

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası