Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Piliçli ve tavuklu pilav tarifi Pilav tarifleri

Şirin Gurme Piliçli ve tavuklu pilav tarifi - Pilav ve makarnalar

Piliçli ve tavuklu pilav yaparken kullanılacak malzeme 5 kişilik

2 bardak pilavlık pirinç
3 bardak tavuk suyu
Yarım bardak tereyağı ya da margarin
2 çorba kaşığı daha tereyağı ya da margarin
2 çorba kaşığı tuz
1 kiloluk körpe bir piliç ya da kartlaşmamış körpe tavuk
(Tavuk değil de piliç kullanılırsa tarif daha iyi sonuç verir)
1 çorba kaşığı su
Yeteri kadar tuz ve karabiber
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 baş soğan

Piliçli ve tavuklu pilav tarifi yapımı - Pilav tarifleri

Öncelikle, 2 bardak pirinç, 3 bardak tavuk suyu, yarım bardak margarin ya da tereyağı ve 2 çorba kaşığı tuzla bir pilav pişirelim.
Grafik Saati gençlik dergisi
Eğer önceden temizlenmiş bir piliç ya da tavuk kullanmıyorsak pilav yapılırken pilicin veya tavuğun tüylerini yolup içini temizleyelim.
Şirin Gurme yemek tarifleri
İster biz temizleyelim isterse önceden temizlenmiş olsun her halükarda, pilicin ya da tavuğun ince tüylerini gidermek için pilici ya da tavuğu tütsüleyelim. Sonra da pilici ya da tavuğu bol akar suyla iyice yıkayalım. Ardından pilici veya tavuğu küçük parçalara bölelim.

Bir tavaya 2 çorba kaşığı zeytinyağıyla 2 çorba kaşığı tereyağı ya da margarini koyup hafifçe ısıtalım. Yağ ısınınca rendelenmiş soğanı katalım ve (mümkünse tahta) kaşıkla karıştırarak kavuralım. Soğanın rengi pembeleşince piliç ya da tavuk parçalarını içine katalım ve çevirerek bunların her iki yanını nar gibi kızartalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Pilicin ya da tavuğun her yanı kızarınca tuzunu ve biberini serpip su ekleyelim ve tavanın ağzını kapatalım. Piliç ya da tavuk parçalarını ara sıra çevirerek pişirelim.

Pilav demlendikten sonra bunu servis tabağına boşaltalım. Piliç ya da tavuk parçalarını pilavın üstüne serpiştirdikten sonra pilicin pişirdiğimiz suyunu da gezdirerek ekleyelim. Eğer çok suluysa bu suyunu biraz kaynatıp koyulaştıralım ve gezdirerek ekleyelim. Sıcak sıcak servis yapalım.

Afiyet olsun

Sirin Gurme tavuklu ve piliçlii pirinc pilavi tarifi kolay tarifler, yemekler

Sosyal medyada biz
Şirin Gurme Facebook
Twitter
Facebook
Pinterest


DMCA.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası