Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Urfa usülü çiğ köfte tarifi yapımı nasıl yapılır çiğ köfte tarifleri

Şirin Gurme Çiğ köfte tarifi yapımı, Urfa usülü çiğ köfte nasıl yapılır - Ustalık gösterileri

Çiğ köfte yaparken kullanılacak malzeme 5 kişilik

1 kilo koyun eti
İki buçuk kilo çiğ köftelik bulgur
200 gram kırmızı biber
2 baş kuru soğan
1 demet maydanoz
1 demet taze nane
200 gram taze soğan
Yeteri kadar biber salçası
domates ya da (güneşte yapılmış) domates salçası
Karabiber, baharat, tuz ve birkaç marul veya kıvırcık salata yaprağı

Urfa usulü çiğ köfte tarifleri yapımı, tarifi Usta işi - Ustalık gösterisi

Bir tepsiye yaydığımız bulgurun kepeğini savurarak çıkaralım. Kuru soğanları ince ince kıyarak bir kaba koyalım. Kabuğunu soyduğumuz domatesleri ezelim veya domates salçasına az su katarak sulandıralım. Nane ve maydanoz yapraklarını temizleyip yıkayalım ve sularını süzüp kıyarcasına ince ince doğrayalım. Taze soğanı da kıyarcasına ince ince doğrayalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Hazırlık işleri bu şekilde sona erince hemen çiğ köftenin yapımına geçelim. Koyun budunun gülle karası tabir edilen siyah etinden bir kilo alalım. Tahta tokmakla taşla döverek macun kıvamına getirelim. Bu işlem yapılırken beyaz beyaz ayrılan sinirleri ayıklayalım. Bu ayıklama işlemini yapamayanlar ya da apartman katında oturdukları için komşularını rahatsız etmekten çekinenler eti üç defa makineden geçirerek kıyma haline getirebilirler. Ancak makbul olanı dövülerek macun haline getirilmiş ettir.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Eti iyice dövüp macun haline getirdikten sonra tuzlayıp bir tepsiye alalım ve yoğurmaya başlayalım. Bu işlemi yaparken kıyılmış kuru soğan, kırmızı biber, baharat, karabiber ve biber salçasını azar azar katarak yoğurmakta olduğumuz ete iyice yedirelim. Bir süre azar azar elle su verelim ve bunu da yedirelim.

Artık bulgurun yedirilmesine sıra geldi. Yoğurmaya yavaş yavaş devam ederken ete, temizlenmiş bulguru katmaya başlayalım. Bulgur tamamıyla ete karıştıktan sonra bir süre su katmadan ve bulgur bulgura sürerek karışımı kuvvetlice iki elle yoğuralım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Bulgur; etin ve evvelce katılmış olan suyun rutubetiyle yumuşar. Bu kıvama gelince azar azar ve elimizle serpmek suretiyle, yoğurmakta olduğumuz karışıma su veya ezilmiş domates yahut sulandırılmış domates salçası katalım.

Çiğ köftenin arada sırada tuzuna ve kıvamına bakalım. Uygun safhaya gelince yani ağıza alınan bulgur dağılınca kıyılmış taze soğanı, nane ve maydanozu ekleyip biraz daha su katalım. Bir kaç defa daha karıştıralım. Sonra köfteyi küçük parçalara ayırıp sıkarak marul veya yeşil salata yapraklarıyla kaplanmış tabaklara sıralayalım. Üzerlerine bir iki maydanoz yaprağı serpiştirdikten sonra bir sürahi ayranla birlikte şofraya götürerek servis yapalım.

Çiğ köfte yapılır yapılmaz yenmelidir. Aksi taktirde zaman geçtikçe şişer ve tadı kaybolur. Ayran ise çiğ köftenin neredeyse ayrılmaz bir parçasıdır.

Afiyet olsun

Urfa usulü çiğ köfte tarifi Usta işi tarifler

Sosyal medyada biz
Şirin Gurme Facebook


Google +1 Şirin Gurme


Twitter


Google +1


Google +1 Bayan Bilen Kadınlar kulübü


Facebook


Pinterest


DMCA.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası