Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haberler  Magazin Dünya Magazin Türkiye  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazılar Yemekler

 

Kabak dolması yapımı Dolmalar tarifler Kabak Dolması tarifi

Şirin Gurme Etli kabak dolması tarifi yapımı, nasıl yapılır

Kabak dolması yaparken kullanılacak malzeme

1 kilo düzgün dolmalık kabak
2 çorba kaşığı dolmalık pirinç
300 gram orta yağlı kıyma
2 iri domates
2 baş soğan - orta büyüklükte
1 kaşık margarin ya da tereyağı
Yarım demet maydanoz
Yarım demet dereotu
Arzuya göre kabakların ağzını kapamak için bir miktar domates
Yeteri kadar tuz

Kabak dolması tarifi yapımı nasıl yapılır Etli kabak dolması tarifleri

Etli kabak dolması tarifleri yapımı, tarifi

Kabakların üzerini kazıyarak temizledikten ve sert olan saplarını kesip attıktan sonra kabakları yıkayalım. Özel kabak oyacağıyla kabağın diplerini ve yanlarını yarıp patlatmadan ilerini oyalım. Kabağın içini boşaltalım. Ancak boşalttığımız kabak içini atmazsak daha sonra mücver yapmak için kullanabiliriz. Şimdi kabak dolması yapmaya devam edelim.
Grafik Saati gençlik dergisi
Çukur bir kabın içine koyduğumuz kıymanın içine, temizlenip yıkanmış pirinci, kabuğu soyulup çekirdekleri çıkartıldıktan sonra çok küçük parçalara doğranmış domatesleri, rendelenmiş soğanları, kıyılırcasına ince doğranmış maydanozun tamamını, dereotunun da yarısını katalım. Tuzunu da serptikten sonra harmanlayıp birbirine iyice karıştıracak şekilde kıymayı yoğuralım.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Sonra kabak dolmasının iç malzemesini, ağzı açık dibi kapalı kabakların içine çok fazla sıkı olmayacak şekilde dolduralım. Ağızlarını birer kabak veya domates parçasıyla kapatıp tencereye düzenli bir şekilde dizelim. Kabakların ağzı açık ama kabak parçalarıyla kapatılmış tarafı yukarıya baksın.

Kabak dolmalarını dizdiğimiz tencereye, kabakların üzerini örtecek kadar su koyduktan sonra 1 kaşık margarin ya da tereyağını da katalım ve tencereyi orta ateşe oturtalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Kabaklar yumuşayıp içlerindeki pirinç pişince tencereyi ateşten indirelim ve dolmaları servis tabağına yerleştirelim. Kalan dereotunu dolmaların üzerine serpiştirdikten sonra yaprak dolmasının tenceredeki suyunu da ekleyip sıcak sıcak servis yapalım.

Afiyet olsun

Kabak dolması yapımı Dolmalar tarifler

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası