Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Hünkar beğendi tarifi Osmanlı yemekleri Ramazan sofrası 2015 | Şirin Gurme kolay ve pratik yemek tarifleri, yemekler tarifi tarifler

Hünkar beğendi tarifi

Hünkar beğendi yaparken kullanılacak malzeme 6 kişilik

Orta irilikte 5 patlıcan
800 gram et (but tarafından)
1 kahve fincanı un
2 kahve fincanı rendelenmiş kaşar peyniri ya da gravyer peyniri
Orta boy 2 baş soğan
2 bardak süt
7 (5+2) çorba kaşığı tereyağı
1 iri domates ya da 1 çorba kaşığı tuzsuz domates salçası
2 2,5 bardak su
2 çay kaşığı karabiber
Yeteri kadar tuz

Hünkar beğendi yapımı tarifi nasıl yapılır

Bir tencereye 5 çorba kaşığı tereyağı ile 1 kahve fincanı un konulduktan sonra hafif ateşte unu sarartmadan 3 dakika kadar kavuralım. Ateşten indirip tencereyi bir kenara koyalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Orta irilikte 5 patlıcanı kabukları yanacak şekilde ve doğrudan ateşe tutarak iyice pişirelim. Patlıcanların yanmış kabuklarını yukarıdan aşağıya doğru bir bıçakla soyup atalım.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Soyulan her patlıcanı bir kenarda duran ve tereyağıyla kavrulmuş unun içine koyalım ve çatalla ezerek un ile iyice karıştıralım.

Patlıcanların hepsini bu şekilde unlu yağa koyunca ateşe oturtalım, yeteri kadar tuz ve 2 bardak sıcak sütü karıştırmakta olduğumuz patlıcanlara azar azar dökerek yedirelim.
GrafikSaati yazı araştırma ve makaler
Koyu bir bulamaç durumuna gelinceye dek karıştırarak pişirelim.Sonunda 2 kahve fincanı rendelenmiş kaşar peyniri ya da gravyer peyniri ilave edelim. Bu da sütlü patlıcana yedirildikten sonra tencereyi hemen ateşten indirelim.

Bu işler yapılırken bir başka tencereye 2 çorba kaşığı margarin ya da tereyağı ile rendelenmiş 2 baş soğanı koyalım ve tencereyi orta ateşe oturtalım. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavuralım. Kuşbaşı kesilmiş 800 gram eti tencereye ekleyip soğanlarla beraber bir süre kavuralım.Et 3-4 dakika kavrulduktan sonra tencerenin kapağını yarım parmak açıklık kalacak şekilde örtelim ve et saldığı suyu çekinceye kadar arada bir karıştırarak pişirelim.

Suyunu çekince etlere yeteri kadar tuz ve 2 çay kaşığı karabiber serpelim. Kabuk ve çekirdekleri çıkarıldıktan sonra küçük parçalara doğranmış domates ya da 1 çorba kaşığı tuzsuz domates salçası ve 3 defa da olmak üzere iki 2 iki buçuk 2,5 bardak sıcak su katarak etler yumuşak bir duruma gelinceye kadar yani iki - iki buçuk (2 -  2,5) saat(*) kadar hafif ateşte pişirelim. Bu işlemi yaparken de her zamanki gibi yemeğin altını yakmamaya dikkat edelim ve ateşi hafif tutmayı ihmal etmeyelim.

Etler pişince sıcak bir yerde tuttuğumuz patlıcan beğendiyi tabaklara bölelim. Beğendinin üstüne etleri koyduktan sonra sıcak sıcak servis yapalım.

Afiyet olsun

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası