Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Hazır yufkadan kabaklı börek tarifi | Nasıl Yapılır

Hazır yufkadan kabaklı börek tarifi

Yufkadan kabaklı börek yaparken kullanılacak malzemeler

5 adet yufka
3-4 adet kabak
1 adet yaş soğan
125 gram nebati yağ (margarin)
1 adet orta boy patates
4-5 çorba kaşığı kadar rivera zeytinyağı veya sıvıyağ
Yarım demet kadar maydanoz
2 ya da 3 adet yumurta
2 su bardağı süt
Yeteri kadar tuz , karabiber, isteğe göre baharat

Hazır yufkadan kabaklı nasıl yapılır

Patates ve kabakları soyup rendeleyelim.

Soğanın kabuklarını soyup yemeklik doğrayalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Rivera zeytinyağı tavada ısıtıp veya içine soğanı katıp soğanlar yumuşayıncaya dek kavuralım. İçine önceden rendelemiş olduğumuz kabağı ekleyelim. 10 dakika kadar beraberce kavurduktan sonra üzerine önceden rendelenmiş olduğumuz patatesleri ekleyelim. 7-8 dakika civarı bir süre beraberce pişirelim. İçine yeteri kadar tuz karabiber ve tercihimize göre katmak istediğimiz diğer uygun baharatları ilave edip karışımı ocaktan alalım.
Şirin Gurme yemek tarifleri
Ayrı bir kabın içine ince ince maydanoz kıyalım. Bir kaba yumurtaları kırıp, çırpalım. Daha önce kıydığımız maydanozları yumurtanın içine ekleyelim. Biraz daha çırpalım. Maydanozlu yumurtayı ocaktan indirip ılımaya bıraktığımız kabaklı karışımımıza ekleyelim. Karışımı biraz daha karıştıralım. Teflon tava kullandıysak, tahta kaşık kullanalım ve tavayı çizmeyelim.

Grafik Saati gençlik dergisi
Başka bir kapta nebati yağı (margarini) eritelim ama yağı yakmayalım. Ocaktan alıp sütün içine katıp çırpalım.
Grafik Saati gençlik dergisi
Yufkalarda 3 tanesini elimizle büyükçe parçalara bölelim. Diğer 2 yufkayı bölmeyelim olduğu gibi yaprak halde bırakalım.

Bölmediğimiz parçalanmamış 2 yaprak yufkadan birini önceden yağlanmış fırın tepsisine yayalım. Yufkanın kenarları bu aşamada tepsinin dışında taşsın sonra içe doğru katlayacağız ama bu aşamada değil.

Fırın tepsisine yaydığınız yufkanın üzerine sütlü karışımın beşte birini sürelim.

Bundan sonraki aşamada (sonraki paragrafa kadar) aynı sırayla aynı işlemi yapacağız.
Önceden elimizle böldüğümüz üç yufkanın tahminen bir yufkaya denk gelen bölümünü sütlü karışımı sürdüğümüz en alttaki bütün yufkanın üstüne yayalım. Üstüne sütlü karışımın beşte birini daha sürelim. Kabaklı harcın üçte birini üstüne yayınalım daha sonra yine elimizle önceden bölmüş olduğumuz yufkalardan bir yufka kadarını daha tepsiye yayalım. Üstüne sütlü karışımın dörtte birini daha sürelim sonra yine kabaklı harcın üçte birini üstüne yayalım. Aynı şekilde üstüne elinizde kalmış olan ve önceden parçaladığınız diğer yufkayı yayalım. Üstüne sütlü karışımın dörtte birini sürelim. Kabaklı karışımdan kalanını da üstüne yayalım.

Daha önce kullanılmadığımız ve parçalanmamış bütün yufkayı düzgün bir şekilde ikiye bölelim. İki parça yufkayı sanki bölünmemiş gibi yan yana ve tepsideki karışımı bütünüyle kapatacak şekilde yayalım ama kenarlara taşırmayalım. Zaten bu yufkayı ikiye bölme sebebimiz de bu. Yufkayı kenarlara taşırmadan yayabilmek için yufkayı ikiye böldük yoksa bölmeye gerek olmayacaktı.

Kenarlardan sarkan en alttaki tek parça yufkanın kenarlarını en üste koyduğunuz iki parçadan oluşan yufkanın üstüne doğru içe katlayalım. Böylece börek tek parça gibi pişecek ve pişerken sıcaklık içeride kalacak. Elinizde kalan dörtte birlik sütlü karışımın tümünü üstüne tepsideki böreğin üstüne sürün.

Tepsiyi önceden ısıtılmış 180 derece fırına koyup 40-45 dakika kadar pişirin. Tepsiyi fırından alıp dilimleyin.

Afiyet olsun

Sosyal medyada biz

Grafik Saati

Facebook

Twitter

Pinterest

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Şirin Gurme Twitter

Hayata-Dair

Facebook

Twitter

Copyright: Her hakkı saklıdır

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası