Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Kuşkonmaz yemeği tarifi Kuşkonmaz tarifleri nasıl yapılır

Kuşkonmaz nasıl yapılır tarifi

Kuşkonmaz yaparken kullanılacak malzeme

300 gr. taze kuşkonmaz
1 yemek kaşığı tuz

Hollandez kuşkonmaz sosu için

2 tane büyük boy yumurtanın sarısı

100 gram kadar tereyağı
1 yemek kaşığı limon suyu ya da 1 tatlı kaşığı kadar sirke
2 yemek kaşığı soğuk su veya 1 adet buz küpü
Yarım çay kaşığı civarı tuz
Servisi için: Yarım çay kaşığı kadar karabiber

Kuşkonmaz nasıl yapılır? Kuşkonmaz tarifi ve Hollandez sosunun hazırlanması

Özellikle kalın yapıda olan kuşkonmazların sap kısımlarındaki kabukları boyuna çekerek soyalım.

Suyu kaynatalım ve tuzumuzu8 koyalım.

Kuşkonmazların kalın kısımları altta kalacak şekilde dik olarak 6-8 dakika kadar haşlayalım.

Haşlanan kuşkonmazları soğuk ya da, buzlu suya alıp bekletelim. Yani kuşkonmazları besin değerlerini ve vitaminlerini kaybetmemeleri için şoklayalım.

Kuşkonmaz sosu yani Hollandez sosu hazırlamak için; derin bir tencerede su ısıtalım. Çünkü yumurta sarılarını benmari usulü pişirmek için buna ihtiyaç duyacağız.

Tereyağını küçük bir sos tenceresine koyup kısık ateşte ve yağı yakmamaya özen göstererek eritelim.

Kuşkonmaz sosu yani Hollandez sosu yapmak için erittiğimiz tereyağının Üzerine çıkan beyaz partikülleri bir kaşık vasıtasıyla temizleyip sonradan kullanmamak üzere ayrı bir kaba koyalım.

Kuşkonmaz sosu ya da diğer adıyla hollandez sosu yapmak için erittiğimiz tereyağını süzgeçten geçirip ılık halde bekletelim.

Kuşkonmaz sosu yapmak için ayırdığımız yumurta sarılarını 1 yemek kaşığı limon suyu ya da 1 tatlı kaşığı kadar sirke ile 2 yemek kaşığı soğuk su veya 1 adet buz küpünü ayrı bir kaseye alın.

Mikser ya da çırpıcı vasıtasıyla yumurta sarılarını ısısı yaklaşık 50 derece olan cam bir kasede sürekli aynı yöne karıştıralım.

Tencerede sıcaklığı yaklaşık 50 derece olan suyun üzerine cam kaseyi oturtalım yani benmari usulüyle sıcaklığı en fazla 50 derecede sabit tutarak çırpma işlemini burada da sürdürelim.

Kasesin sıcaklığı yumurta sarılarının tümüyle katılaşmaması için 50 dereceyi geçmemelidir. Bu sebeple cam kaseyi aralarda tencereden çıkartalım ve ısı dengesini korumaya çalışalım. 2-3 dakika sonra yumurta sarıları krema kıvamını alınca kaseyi mutfak tezgahı üzerine alalım.

Cam kaseyi ılınması için kısa bir süre bekletelim.

Ardından yakmadan eritip bir kenarda beklettiğimiz tereyağını hafifçe sicim gibi akıtarak yumurta sarılarına katalım ve karıştırma işlemini ara vermeden sürdürelim.

Sos tam anlamıyla ince dokulu bir krema halini alınca tuzu katalım ve bir kez daha karıştıralım.

Haşladıktan sonra şokladığımız kuşkonmazları servis tabağına alalım ve Üzerine hazırlamış olduğumuz kuşkonmaz sosunu ya da diğer adıyla Hollandez sosunu gezdirip karabiberini ekleyip bekletmeden servis yapalım.

Afiyet olsun


Alternatif ervis Önerileri

Haşladığımız kuşkonmazları şokladıktan sonra zeytinyağında baharatlarla kısa süre soteleyebilir ve bu şekilde de servis tabağına alabiliriz. Hollandez sosu arzu ettiğiniz balık, sebze ve yumurta tariflerinin serviabilirsiniz kullanılabilir.

Afiyet olsun

Kuşkonmaz yaparken dikkat edilecek bazı püf noktaları

Kuşkonmaz seçerken; kırılgan yapıda, körpe, parlak ve nemli dokuları olan kuşkonmazları seçelim.Sapı sert olan kuşkonmazların uç kısımlarını suya değmeyecek biçimde tencereye dik yerleştirelim ve kapağını daha fazla kapatarak haşlayalım. Kuşkonmazların ince olanlarını soymadan da pişirebiliriz. Ayrıca tereyağını yakmamaya da dikkat edelim

Kuşkonmaz nasıl Yapılır? Kuşkonmaz Tarifi Kuşkonmaz tarifleri

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Google +1 Şirin Gurme

Twitter

Google +1

Google +1 Bayan Bilen Kadınlar kulübü

Facebook

Pinterest


DMCA.com

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası