Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama

Kıymalı bamya tarifi | Bamya tarifleri  Kıymalı bamya tarifi nasıl yapılır Bamya tarifleri sıcak yemekler tarifler

Kıymalı bamya tarifi | Bamya tarifleri Kıymalı bamya tarifi nasıl yapılır

Bamya yaparken kullanılacak malzeme - 5 kişilik

1 kilo bamya
2 çorba kaşığı margarin ya da tereyağı
4 baş iri soğan
3 iri domates
250 gram kıyma
1 limon
3 yeşil biber
4 bardak su veya et suyu
Yeteri kadar tuz

Bamyaları yatırmak için:
2 kahve fincanı şirke
4ya da 4 buçuk çorba kaşığı tuz

Kıymalı bamya yapımı, nasıl yapılır - Sıcak yemekler

Bamyaların tepelerini külah gibi sivri olacak şekilde tıraş edercesine kesip atalım. Ek olarak bazıları bamyaların altlarındaki sivri ucu da makasla kesip atar. Böylece içlerine suyun daha çabuk işlemesi sağlanır. Bazı kişiler de bamyanın uçlarının kesilmesinden hoşlanmamaktadır. Tercihe göre her iki yöntem de kullanılabilmekle beraber her durumda bamyaların tepelerini tıraşlarcasına külah şeklinde kesip atmamız gerekir.

Bamyaları ayıklayınca bunların üzerine 4 çorba kaşığı tuzu serpip 2 kahve fincanı şirkeyi de dolaştırarak dökelim ve bu salamurada yarım saat kadar dinlendirelim. Bamyaları bu salamurada dinlendirerek yemeğe salyalarını salmalarını önlemiş oluruz.) Bamyalar salamurada dinlenirken bir tencereye margarin ya da tereyağı koyup ince ince doğranmış soğanları ilave edelim ve kaşıkla karıştırarak 10 dakika kadar kavuralım. Sonra buna kıymayı da katalım.

Kıymaları da renkleri dönünceye kadar yaklaşık 10 dakika kadar kavuralım. Sonra bu soğanlı kıymaya kabukları soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış domatesleri ilave edelim. Tencerenin kapağını örtüp içindekileri beş dakika kadar pişirelim.

Bamyaları salamuradan çıkarıp bol suda iyice yıkayarak tuz ve sirkelerinden giderelim. Sonra bunları tenceredeki kıymaların içine atalım. Küçük parçalara doğranmış biberi katıp yeteri kadar tuz serptikten sonra bir limonun suyuyla 4 bardak su ya da et suyu dökelim ve tencerenin kapağını örtüp bamyaları orta ateşte pişirelim. Bamyalar pişince bunları servis tabağına aktarıp servis yapalım.

Afiyet olsun

İlave bilgi: Göz zevkine önem verenler; domates, soğan ve kıyma karışımını hazırladıktan sonra bamyaları düzenli bir şekilde güvece sıralayıp her sıranın üstüne kıymalı karışımdan yayabilir, en üst sıraya gene bamyaları örtüp güveci ateşe oturtabilir. Bu şekilde göze de hoş görünen bir bamya pişirebilir. Tercihe göre güvecin ortasına bütün halde arpacık soğanlar da konulabilir. Ancak bamya yapanlar genellikle ilave bilgi yazan bölümü yapmayı tercih etmez ve bu uygulamayı zahmetli bulur. Bu uygulama bamyanın tadını da etkilemez.

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası